MOBILNY SERWIS TIR LUBLIN
19 sierpnia 2022

Opony w pojeździe ciężarowym - jakie wybrać aby nie żałować?

Wymogi dotyczące parametrów dla opon w pojazdach ciężarowych wskazane są przez producenta, dlatego wybierając opony najlepiej kierować się tymi wskazaniami. Ważne jest, aby dostosować warunki w których będą eksploatowane do ich charakterystyki technicznej. Inaczej mówiąc, bardzo duże znaczenie ma odpowiedź na pytanie jak długie jednorazowo trasy ma pokonywać pojazd, gdyż inne opony mogą być użyte w transporcie tzw. lokalnym a inne w dalekobieżnym. Trzeba też pamiętać, że opony powinny być używane w warunkach odpowiadających ich przeznaczeniu. Decydującym czynnikiem w zakresie zużywania się przedwczesnego opon mają również wszystkie występujące w pojeździe zmiany w jego geometrii wpływające na osiągi i zachowanie się tych elementów. Nieprawidłowa eksploatacja opon zwiększa także zużycie paliwa, a co najważniejsze, zły ich dobór może stać się przyczyną awarii lub wypadku.

 

Opony używane

 

Biorąc pod uwagę częstotliwość zakładania w pojazdach opon używanych należy wspomnieć, że najważniejszą kwestią jest dokładne i rzetelne sprawdzenie ich stanu technicznego (głębokość bieżnika, obecność pęknięć, naruszeń, zdarć itp.). Zgodnie z polskim prawem drogowym, minimalna wysokość bieżnika powinna wynosić 1,6 mm, natomiast warto opony wymienić już wtedy, gdy bieżnik zetrze się do wysokości 3 mm (dla opon letnich) lub 4 mm (dla opon zimowych).
Istotne znaczenie w prawidłowym poruszaniu się pojazdem ma także umieszczenie na jednej osi pojazdu opon o takim samym stopniu zużycia oraz o jednakowych bieżnikach.

 

 

Dobór opon

 

Wybierając opony do pojazdu ciężarowego powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Pierwszym jest rozmiar opony, który można odnaleźć z boku koła na aktualnie używanych oponach. Informacja ta jest podana w formie kodu, który składa się z liter i cyfr, oznaczają one w kolejności: szerokość opony, stosunek szerokości do wysokości (w procentach) oraz średnica felgi, na którą pasuje dana opona.

Kolejnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest to, na którą oś przeznaczona jest dana opona.
W autach ciężarowych wyróżnia się trzy osie: prowadzącą, napędową oraz wleczoną. Dlatego do każdej z tych trzech osi przeznaczony będzie inny rodzaj opony. Każda opona, niezależnie od osi na jaką jest przeznaczona, posiada określoną nośność, której należy przestrzegać. Po określeniu nośności opony przychodzi czas na dobór bieżnika.
Dobierając opony na oś prowadzącą należy zwrócić uwagę, aby były one oznaczone literą "F" co oznacza, że opona jest przeznaczona na oś prowadzącą, a tym samym jest przystosowana do zmiennych nacisków oraz zmiennej geometrii podczas jazdy. Na osi przedniej można też zamontować oponę oznaczoną literą "Z" mówiącą, że opona jest przeznaczona na wszystkie osie. Opona przeznaczona na przód charakteryzuje się występowaniem podłużnych rowków.
Opony przeznaczone na oś napędową charakteryzują się brakiem podłużnych rowków, w miejscu których znalazła się kostka.
Opony te zostały oznaczone literą "D". A ponieważ na osi napędowej opony montowane są bliźniaczo, należy pamiętać o ich odpowiedniej eksploatacji. Opony na osi wleczonej zużywają się dosyć szybko i nieregularnie, co skutkuje częstszą wymianą niż w przypadku pozostałych osi.
Dlatego też opony bieżnikowane, które są tańsze, stosowane są najczęściej właśnie na tej osi.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

https://www.hurtopony.pl/artykul/prawidlowy-dobor-opon-ciezarowych.html